První rok oční tkáňové banky Gemini

Přesně před rokem se otevřely brány našeho tkáňového zařízení po dokončení výstavby a všech schvalovacích procesů. Za rok se nám podařilo odebrat celkem 58 rohovkových tkání, z nichž bylo k transplantacím propuštěno více než 70 %. Podařilo se nám rozšířit přístrojové vybavení o špičkový mikroskop firmy ZEISS. Máme radost, že jsme úspěšně začali pomáhat pacientům ke zkvalitnění jejich vidění a zlepšení života.

Do června letošního roku jsme propouštěli k transplantacím pouze rohovkové štěpy pro penetrující keratoplastiku. Od léta již distribuujeme i endotelo-Descemetské membrány pro DMEK ve skleněném zavaděči, které zkracují očním chirurgům čas přípravy a vylučují riziko, že objednaný pacient bude muset odjet domů bez operace, protože se chirurgovi nepodařilo vytvořit tenkou membránu pro DMEK těsně před operací. Membránu pro DMEK vytváříme v tkáňové bance předem metodou hydroseparace vyvinutou na oční klinice Gemini. Je založená na separaci membrány kapalinou vstříknutou mezi Descemetskou membránu a rohovkové stroma. Hydroseparace má potenciál zachovat vyšší počet buněk endotelu v porovnání s klasickou metodou seškrábání membrány. Tenkou špátlí vytvoříme štěrbinku na rozhraní mezi Descemetskou membránou a rohovkovým stroma a do této štěrbinky následně nastříkneme kapalinu. Tlakem kapaliny dojde k oddělení Descemetovy membrány s endoteliálními buňkami od rohovkového stromatu a tato membrána se použije pro transplantaci endotelu zvanou DMEK zkratkou z anglického názvu operace ,,Descemet Membrane Endothelial Keratoplasty“ – Transplantace Descemetovy membrány s endotelem. Prozatím měli možnost využití této tkáně z naší tkáňové banky pouze pacienti oční kliniky Gemini. Do budoucna plánujeme distribuci i do dalších transplantačních zařízení provádějících DMEK.

 

Vzhledem k nedostatku rohovkové tkáně a stále častějším potřebám na její využití se snažíme naši činnost zefektivnit. Proto při přípravě DMEKových lamel využíváme separované stroma pro léčbu keratokonu k transplantacím DALK, z anglického ,,Deep Anterior Lamellar Keratoplasty“ – přední hluboká lamelární keratoplastika.

Abychom mohli pomoci ještě většímu počtu pacientů, pro které je transplantace jediným možným řešením, neustále hledáme další způsoby, jak maximalizovat využití cenné rohovkového dárcovské tkáně. Uvidíme proto, co nám přinese další rok v Tkáňové bance a budeme vás informovat.